Sziasztok! Az apasztásban az volt a legrosszabb élményem, hogy láttam milyen sok tejből milyen kevés lesz és felhozta bennem azt az élményt, amikor még a "milyen kevés" pár cseppjéért is áldozatot hoztam és örültem minden cseppnek. Számomra nehéz volt elengedni az anyatejjel táplálást, hiszen 22.5 hónapig az életem része volt és tényleg a legszebb időszak egy anya életében az, hogyha a saját testével táplálhatja a gyermekét. Babóca 22 hónaposan döntött úgy, hogy számára vége ennek az időszaknak, csak csomósodás miatt még 2 hetet, illetve mostanság 1-2 napot még szoktam fejni, bár már inkább "könnyítés" céljából. Sohasem gondoltam volna, hogy megírom valaha ezt a cikket, de ebben a posztban az apasztásról fogok majd írni, tánha valakinek segítség lehet.
Történet
22.5 hónap alatt rengeteg anyukával beszéltem, mindig egymásra találtunk a "csak fejős" anyukákkal. Egyik közös pont a fejésen kívül az volt, hogy kell egy idegrendszer és tűrőképesség ahhoz, hogy valaki "csak fejjen", na meg persze rengeteg idő is kell, ami valaminek a kárára fog menni. Nálam az alvás kárára ment, míg másnak a házimunka kárára... bár panasznak nincs helye, a "gyerekért bármit" elven áldozatokat hoztunk. Nekem a végszót nem is az alvásmentes élet hozta, hanem az, hogy egészségügyileg sem állok fényesen és szoptatással nem kompatibilis gyógyszert írtak fel, ami átmegy az anyatejbe. Mivel a panaszaim napról-napra egyre jobban előjöttek, illetve babóca is elhagyta azokban a napokban a tejet, úgy döntöttem itt vége. Tanácsot kértem másoktól, hogy adjanak tippeket apasztáshoz.
Tippek
Gyógynövények: Sok gyógynövény tud megáldani minket laktációval, és szintén sok tud apasztani is. Közülük pár, ami hatásosnak is tűnik: zsálya, menta, csalán. Ezekből a növényekből kell főzetet készíteni és napi pár csészével elfogyasztani. Számomra a menta tűnt ígéretesnek, mivel szeretem az ízét és emellett a nőiességben is sokat segít.
Homeopátia: Urtica Urens, 5 és 15ch tejtermelő hatású, míg 30ch már apasztó jellegű inkább. Érdekes, hogy ami segít termelni, az épp apasztani is tud.
Idő: Szerintem a leghasznosabb tipp az, hogy a fejésre szánt időt kell csökkenteni, illetve a fejések számát. Ha eljutunk a napi 1 fejésig, akkor pedig "megkönnyebbülésig" kell fejni. Az utolsó fejéseknél már 2 naponta fejtem csak és ezek is rövidebb ideig tartottak.
Hideg borogatás: egyik ismerősöm mesélte, hogy ő bevizezett melltartót hordott napokig, sőt volt, hogy a fagyasztóba is berakta a bevizezett melltartót és így a fájdalmat hideggel enyhítette. Illetve hasonló tipp: bevizezett textilpelenkát kell a melltartóba rakni.
Könnytő fejés
Páran ajánlották, hogy ha pl.4 napja nem érte inger a melleket, de nagyon feszülne, csomósodna, akkor érdemes könnyítési céllal kimasszírozni a csomót. Én jelenleg ennél a pontnál járok, de próbálok utolsó percig kitartani és nem fejni többet. Egyes cikkek szerint úgy apad a tej, hogy ami "bennmarad" azt a test feleslegnek fogja fel és elkezd kevesebbet termelni. Próbálok ebbe a ténybe kapaszkodni és megtanítani a testemnek, hogy már csak felesleg a tejcsi.
Utolsó milliliterek
Babóca kb.11-12 hónapos korában olvastam, hogy sokan 60-80 milliliternél abbahagyják a fejést. Én 30 milliliternél hagytam abba, mert ezt éreztem biztonságosnak, de olvastam olyat is, hogy az egyik anyuka 10 milliliternél hagyta abba. Szerintem ennél a pontnál mindenki a saját belátása szerint cselekedjen és akkor hagyja abba, amikor úgy érzi, hogy neki az a mennyiség biztonságos és nem fog becsomósodni, esetleg begyulladni.
Búcsú
A legnagyobb mérföldkő az apasztásban az, amikor nyugodt szívvel csomagoljuk el a mellszívót rengeteg emlékkel hátrahagyva a tesónak vagy rokon babának, esetleg annak, aki megvásárolja majd. Számomra az elbúcsúzáshoz tartozott a tejleadás visszamondása is, ami leginkább a futárt döbbentette meg (aki jött az anyatejért heti kétszer). Ő úgy gondolta, hogy 2 éves korig biztosan leadok majd, ha már ennyi ideig leadtam. (A helyi tejállomás szabályok szerint 2 évig veszi be az anyatejet.) Tévedett.
Bizonyos vélemények szerint apasztani akkor a legkíméletesebb, ha a folyamat lassabb, elég időt adunk magunknak hozzá, türelmesek vagyunk.
Ha tetszett a cikk, látogasd meg máskor is a blogot :) Facebookon is megtalálható az oldal, ahol szívesen fogadok véleményeket vagy kérdéseket a posztok alatt.
Sziasztok!