Sziasztok! Szerintem magának az anyatej lefejésnek a sterilizálás a legfontosabb alapja. Csak steril eszközökkel, steril kézzel szabad fejni! Az anyatej egy igazi bacimágnes és ha lehetőséget adunk megfertőződni, akkor sajnos könnyen szennyeződhet. Az eszközöket nem csak hivatalos tejleadóként kell fertőtleníteni, hanem otthonra elrakásra szánt tejnél is. Ebben a posztban pár lehetőséget fogok bemutatni eszközsterilizálásra.
1. Az úton levőknek/kórházban fekvőknek: Sterilizálózacskó. A sterilizálozacskóról nekem egy nagyobb anyatejgyűjtőzacskó jut eszembe elsőre, bár a sterilizálózacskó többször használható, leírás alapján 20 alkalommal is. Ezt a vastagabb zacskót mikróban lehet használni, az előírt vízmennyiséggel kell megtölteni és pár perc alatt gőzzel sterilizálja az eszközt. Ez a zacskó könnyen elfér táskában is, bárhol használható, viszont nem környezetbarát maga az anyag. Mikrós használatnál olvassátok el az eszközök leírását, mert van olyan alkatrész, ami a mikróban hő hatására deformálódhat!
2. Elektromos gőzsterilizáló: ez egy elektromos készülék, ami szintén gőzzel sterilizál. Kb.6-8 perc alatt “főzi ki” az eszközöket. Szerintem egyszerűbb, mint állni a tűzhely mellett és kihorgászni az eszközt a vízből. Biztonsággal használható olyan eszközzel is, aminél jelezték leírásban, hogy hőre deformálódhat. Használtan az ára kedvező, én egyik gyermekemnél sem bántam meg, hogy beszereztem egy gőzsterilizálót.
3. Mikrós sterilizáló: műanyag edényke fedővel, melybe 1-2 dl vizet kell tölteni és 6-8 percre mikróba rakni az eszközökkel együtt. Ez is gőzzel sterilizál, valamennyire mobilis, mert táskában szállítható szintén. Kézalól szintén baráti áron lehet beszerezni.
4. Klasszikus: tűzhelyre vizet kell felrakni forralni. A forrásban levő vízben átlagosan 5 perc alatt kifőzhető egy eszköz. Az anyatejgyűjtő állomás 30 percet ajánl, lassú tűzön, fedővel letakarva, bár ez már bombabiztos sterilizálás. Szerintem ez a leglassabb módja a sterilizálásnak. Érdemes ennél a módszernél is figyelni az eszközleírásra, mert nekem egyszer forrásban levő vízben deformálódott egy mellszívóalkatrészem és ekkor világosodtam meg arról, hogy nem minden bírja a hőt!
5. Az instant: sterilizáló folyadék vagy tabletta, sterilizáló kendő. Különböző vegyszerek is léteznek sterilizáláshoz, melyek pl.kirándulás során útközben vagy kórházban lehetnek praktikusak. Én ezekben már kevésbé hiszek, bár attól biztos jobb, hogy az eszköz áll anyatejesen a melegbe és nincs megtakarítva sem. A sterilizálókendőt egyszerű használni, csak át kell törülni vele az eszközt. A sterilizáló folyadék, tabletta úgy használható, hogy a leírás szerint oldatot kell készíteni és abban a folyadékban áztatni az eszközt a megadott ideig. Ezzel a fertőtlenítési módszerrel nem biszem, hogy az anyatejgyűjtő állomás be fogja venni a gyűjtött anyatejet.
6. Mosogatószer: én mindent elmosogatok meleg mosogatószeres vízben, mielőtt kifőzném. Bababarát mosogatószert szoktam venni: öko, vegán, bőrt sem irritál, babát sem bántja elméletileg. Van, aki csak így sterilizál otthon, de anyatejleadáshoz ez sem működik.
Amire érdemes figyelni, hogy az eszközök melegek, könnyen megégetik a bőrt, percekig forró a műanyag! A mikrós sterilizáló és az elektromos sterilizáló fedelének eltávolításakor a gőz felcsaphat és szintén égethet! Sterilizáláshoz érdemes desztilált vizet vagy szűrt vizet használni, így elkerülhető a vízkőlerakódás / fehér porképződmény az eszközön. Ha sima csapvízzel főztök ki, akkor kevés ecet vagy citromsav hozzáadása javasolt a vízhez, ezzel elkerülhető a vízkő.