Sziasztok! Mivel nekem nem szopizott a babám, így gyakori mellre tétellel nem tudtam szaporítani a tejet vele és más lehetőségek után kutattam. Kereskedelmi forgalomban több készítmény is kapható, amiket egyes tanácsadók placebónak tartanak, persze van akinek használ, de szerintük csak a hozzá fűzött remények miatt. Ebben a cikkben szeretném megosztani veletek, hogy számomra mely készítmények voltak hatásosak.
Homeopátiás készítmények:
Azért kezdem ezzel a történetet, mert szülés után anyukám két készítménnyel is meglepett, "mert a patikában ezt ajánlották neki tejfakasztáshoz". Az egyik az Arnica Montana volt, amire állította a patikus, hogy tejszaporító, de utólag olvastam, hogy tejszaporító hatása nincs, viszont a vérzéssel kapcsolatos problémákban segít. Szülés után hasznos készítmény lehet ez is. Másik homeopátiás szer az Urtica Urens (15ch), amiből 3*5 golyót javasolt a patikus. Mivel az első napokban a babám nem volt velem, így elkezdtem a javasolt adagot beszedni és reménykedtem abban, hogy hatni fog. Nem tudom, hogy ennek köszönhetem-e a tejtermelés megindulását vagy másnak, de akkoriban hittem minden tejszaporító készítményben. A hónapok alatt párszor még visszatértem ehhez a készítményhez, az alkalmazás első két napjában növelte a mennyiséget mindig, pedig a homeopátiás készítményekről azt terjesztik, hogy semmi hatásuk nincs.
Maláta sör:
Már nagymamám korában is ajánlották tejszaporításként a söröket. Igaz akkoriban nem feltétlen csak malátából készült söröket ittak, illetve nem mindig vették figyelembe az alkoholtartalmat. Nekem a Karamalz sört ajánlotta az egyik korababás anyuka a szülészeten. Ez egy alkoholmentes sör, mely 3 ízben kapható a boltokban átlagosan (van állítólag kávé íz is, de ezt nem láttam még a lakóhelyem boltjaiban). Kezdetekben én mindig késődélután ittam és reggelre volt hatása, de figyelni kell a mennyiségre, mert könnyen hizlal :D
Görögszéna (lepkeszeg): gyros fűszer illatú mag, melyből teát lehet főzni. 2 dl vízhez 1 tk. görögszénamagot kell adni, majd pár percig főzni. Ha ehhez a főzethez nincs gusztusa anyukának, akkor Bioboltokban és patikában is lehet görögszénamag kapszulát kapni, melyből tejszaporításhoz a dobozon feltüntetett ajánlott mennyiség akár duplája is beszedhető. A görögszénamag az egyik ismert márka (MotherLove More Milk) összetevői között is szerepel pár másik tejszaporító hatású gyógynövény mellett. Ez már egy drágább készítmény, de nálam nagyon hatásos volt, de lehet csak amiatt, mert lucernát is tartalmaz, ami szintén jó tejszaporító. Számomra a görögszéna az egyetlen olyan tejserkentő, ami tényleg mindig segíteni tudott.
Tejszaporító teák:
Ilyen jellegű teákból nagyon sok márka van, összetételben szinte alig különböznek. Kapható filteres és oldódós változatban is. Az egyik legismertebb a Laktoherb tea, melyet én más tejszaporítók mellé fogyasztottam.
Nagymamáink tejszaporítói:
Rántott leves, köményleves, madártej, gyümölcslevek (rostoslé), tejszaporító süti. Ezek közül én a rostos gyümölcslére szavazok, nekem a barackból készült ivólevek voltak hatással.
A tejszaporítás persze sokkal összetettebb attól, hogy az adott készítményekből, ételekből vagy italokból többször fogyasztunk. Szerintem hatásos tejnövelő az is, ha az anyuka tud eleget pihenni és lelkileg is egyensúlyban van. Ha nem segít az adott tejszaporító, akkor sem kell aggódni, csak bízni kell abban, hogy a tej mennyisége növelhető, mert ha aggódunk az apadáson, akkor a stresszelés rámegy a tejleadó reflexre.
Nektek melyik tejszaporító vált be? Ha szeretnéd megosztani, akkor a cikk alatt kommentben, illetve a blog facebook oldalán is megoszthatod.
Szép napot kívánok! :)